Gersonova terapie

Již tisíce lidí se v uplynulých 60 letech vyléčilo z tak zvaných “nevyléčitelných” nemocí, jako je například rakovina (melanom, rakovina prsu, rakovina prostaty, rakovina tlustého střeva, lymphoma, rakovina sleziny a mnoho dalších), cukrovka, srdeční choroby, artritida a mnoho dalších, za pomoci Garsonovy terapie. Vedle Gersonovy terapie je zde ale zapotřebí také vnitřní přístup léčby, který pracuje na energetické a psychologické úrovni. Tento postup uvolňuje nechtěné mentálních vzorce, způsobující blokacemi přirozené energie lidského těla. Náš přístup vychází z pochopení, že vědomí a mysl je zdrojem všech našich prožitků a jevů. Dotýkáme se tedy nejen vnějšího aspektu léčby skrze Gersonovu terapii, ale především pak vnitřního aspektu, který je zdrojem všeho co prožíváme vně, jako naše tělo i svět kolem nás.

Mudr. Max GersonMUDr. Max Gerson se narodil 18. října 1881 ve Wongrowitzu, v Německu. Navštěvoval univerzity ve Vratislavi, Würzburgu a v Berlíně, studium posléze završil na univerzitě ve Freiburgu.

Dr. Max Gerson, který sám trpěl silnými migrénami, se zpočátku ve svých dietetických experimentech soustředil na prevenci vyčerpávajících bolestí hlavy. V průběhu léčby speciální „migrénovou dietou“, kterou původně vyvinul sám pro sebe, se u jednoho z jeho pacientů podařilo vyléčit také kožní tuberkulózu. Tento objev dal podnět k dalšímu studiu problematiky stravování a vedl k úspěšné léčbě mnoha dalších pacientů s tuberkulózou.

Výzkum v oblasti tuberkulózy, kterému se Dr. Gerson věnoval, dal za vznik jeho přátelství s nositelem Nobelovy ceny za mír, MUDr. Albertem Schweitzerem. V roce 1930 byla na kliniku Dr. Gersona přijata manželka prof. Schweitzera, Helena, která trpěla již sedm let tuberkulózou, a zde absolvovala devítiměsíční léčbu. Gersonovou nutriční terapií se podařilo vyléčit dokonce i Schweitzerův vlastní diabetes (2. typu) v pokročilém stádiu. Schweitzer v průběhu let sledoval další Gersonův pokrok a byl svědkem úspěšného použití dietetické léčby také při onemocnění srdce, selhání ledvin a nakonec i rakovině.

Aby unikl vládě Adolfa Hitlera v Evropě, přestěhoval se Dr. Gerson se svou rodinou do Ameriky, kde se usídlili v New Yorku. V roce 1938 absolvoval Dr. Gerson atestace z medicíny a získal licenci k praktikování medicíny ve státě New York, USA. Po dobu 20 let až do své smrti léčil stovky pacientů s rakovinou, jejichž léčbu již lékaři po selhání všech konvenčních způsobů léčby vzdali.

V roce 1958, po třiceti letech klinických experimentů, publikoval Gerson práci A Cancer Therapy: Results of 50 Cases (Léčba rakoviny: Výsledky 50 případů). Tato medicínská monografie obsahuje podrobné informace o teoriích, léčbě a výsledcích, kterých se tomuto vynikajícímu lékaři podařilo dosáhnout.

Většina běžných způsobů léčby a dokonce i řada alternativních možností léčí pouze individuální příznaky, aniž by přitom braly v potaz základní příčinu choroby.

Gersonova terapie je účinná u mnoha nejrůznějších onemocnění, protože obnovuje neuvěřitelnou samouzdravovací schopnost organismu, aniž by obnášela poškozující vedlejší účinky. Neléčí pouze příznaky určité nemoci, nýbrž její základní příčiny: toxicitu a nutriční deficit.

Léčení těla pomocí Gersonovy terapie

Gersonova terapie využívá při léčbě celostní přístup, který posiluje vlastní imunitní systém organismu a další obrany při léčbě rakoviny, artritidy, diabetu a autoimunitních poruch, a také řady jiných chronických potíží.

Dochází ke stimulaci metabolismu díky doplňování přirozeného hormonu štítné žlázy, draslíku a dalších doplňků, a také tím, že se vyvarujeme příjmu těžkých živočišných tuků, nadměrného příjmu bílkovin, sodíku a jiných toxinů.

Hojný příjem vysoce kvalitních živin, zvýšená dostupnost kyslíku, detoxikace a zlepšený metabolismus umožňují regeneraci buněk a tudíž celého organismu, uzdravení a prevenci budoucích nemocí.

Komponenty terapie

  • organická strava
  • čerstvé šťávy
  • klyzma
  • přírodní potravinové doplňky
  • odpočinek/relaxace
Strava

Gersonova strava je přirozeně bohatá na řadu vitamínů, minerálů, enzymů a mikroživin, naopak má nízký obsah sodíku a tuků, a také je bohatá na příjem tekutin. Typické složení potravin, které pacient absolvující Gersonovu terapii za jeden den zkonzumuje je 10 kg čerstvého ovoce a zeleniny:

  • Tři kompletní vegetariánská jídla, čerstvě připravená z organicky vypěstované zeleniny a ovoce.
  • Sbídaně, oběd a večeře je převážně veganská, tepelně upravená strava, která se pečlivě drží Gersonova dietního protokolu: převážně brambory a zelenina, hippokratova zeleninová polévka.
  • Celý den je stále k dispozici čerstvé ovoce a zelenina.
Šťávy

Šťávy

Gersonova terapie regeneruje tělo tím, že jej zaplaví živinami z téměř 10 kg organického ovoce a zeleniny denně, z čehož většina se použije na přípravu čerstvé, syrové šťávy, jedna sklenice každou hodinu, 10-13 sklenic čerstvě připravených šťáv: jablečno/mrkvová šťáva, šťáva z mrkve a šťáva ze zelených listů salátu a zeleného jablek

Klinické experimenty Dr. Gersona ukázaly, že čerstvá šťáva ze syrových potravin představuje nejsnazší a nejúčinnější způsob, jak organismu dodat vysoce kvalitní výživu, a co je nejdůležitější, dosáhnout těch nejlepších klinických výsledků.

Detoxikace

Kávová klyzmata pomáhají játrům detoxikovat tkáně a krev. Pacienti udávají, že klyzmata zmírňují bolest a urychlují hojení. Vědecký základ pro použití kávových klyzmat je dobře doložen. Dochází ke stimulaci enzymatických systémů střevní stěny a jater a k posilování toku žluči. Jako doplňující stimulans toku žluči se používá ricinový olej. Tím se posiluje schopnost organismu eliminovat toxická rezidua nahromaděná z prostředí, po chemoterapii a z jiných zdrojů.

Detoxikace rovněž pomáhá rychleji z těla eliminovat nádory a jiné odumřelé tkáně po jejich rozkladu. Enzymy zažívacího ústrojí dále slouží k posílení absorpce živin, a také se podílejí na eliminaci poškozené tkáně.

Doplňky

Potravinové doplňky se při Gersonově terapii používají jen jako podpora léčebného procesu, nikoli jako farmaceutka. Všechny doplňky jsou na přírodní bázi a mají za úkol ulehčit a podpořit správný průběh terapie. U některých doplňků je potřeba zvážit kontraindikace a uzpůsobit tak jejich užívání individuálnímu stavu klienta.

Tyto potravinové doplňky jsou například:lněný olej, vitamín C, acidol, draslík, Lugolův roztok, Pancreatin, Niacin, Inf-zyme Forte, CoQ-10 a jiné. (Injekce a tablety B17 nejsou povoleny v České republice a nejsou tedy zahrnuty v terapii jako potravinový doplněk.)

Odpočinek

Vzhledem k tomu, že organismus tak tvrdě pracuje na detoxikaci a uzdravování, potřebují lidé absolvující Gersonovu terapii hodně odpočívat a relaxovat tělo i ducha. Zejména pokud se tělo snaží uzdravit je důležité, abyste mu naslouchali. Když se pacienti příliš přepínají, může se tím proces uzdravování narušit. Pro to má zcela zásadní význam odpočinek, relaxace, či meditace.